KRIMI. Fyns Politi har haft travlt hen over weekenden, hvor døgnrapporten byder på et markant antal bilister med stoffer i blodet, en stribe indbrud – særligt i Odense – samt både vold og røveri.
I Odense blev en 29-årig mand fra Svendborg Kommune lørdag aften sigtet for røveri på Hans Mules Gade, efter han stjal øl i en butik. Da personalet forsøgte at standse ham, bed han en af de ansatte i armen.
Også i Ørbæk kom det til håndgribeligheder lørdag aften, hvor en 23-årig mand fra Odense Kommune blev sigtet for vold, efter han nikkede en vagt en skalle, da vagten forsøgte at bortvise ham fra stedet på Svendborgvej.
Natten til lørdag blev en mand desuden slået i ansigtet på Vindegade i Odense. Han faldt til jorden og blødte lidt fra munden, da politiet kom frem, og en ambulance blev sendt til stedet. Manden kunne ikke huske, hvad der var sket, og kendte ikke gerningsmanden, som var væk, da politiet ankom.
Søndag formiddag blev en 13-15-årig knægt på el-løbehjul lidt for rapfingret på Benedikts Plads i Odense. Her havde en person netop forladt letbanen med sine hovedtelefoner i hånden, da to drenge kom kørende på el-løbehjul og rev dem ud af hånden på vedkommende. Begge gerningsmænd beskrives som spinkle drenge på 13-15 år, omkring 150-160 centimeter høje, iført baggy bukser og hvide sneakers – den ene med sort/gul kasket.
Narkobilister i kø
Weekendens mest gennemgående tema er dog bilister, der har sat sig bag rattet i påvirket tilstand. Alene i Odense blev en lang række mænd i alderen 22 til 45 år sigtet for at køre bil under indflydelse af euforiserende stoffer, og flere af dem kørte samtidig i frakendelsestiden.
En 43-årig kvinde fra Nordfyns Kommune skilte sig særligt ud, da hun fredag aften blev standset på Risingsvej i Odense. Hun blev sigtet for både spirituskørsel og kørsel under indflydelse af euforiserende stoffer samt for kørsel uden førerret – og da det var tredje gang, blev bilen beslaglagt.
Også uden for Odense var der nok at se til. I Nyborg Kommune blev tre mænd på henholdsvis 19, 26 og 23 år sigtet for narkokørsel eller vold, og i Faaborg-Midtfyn Kommune blev flere bilister ligeledes taget med stoffer eller alkohol i blodet – heriblandt en 47-årig mand, der søndag eftermiddag blev sigtet for spirituskørsel på knallert i Faaborg. I Kerteminde Kommune blev to mænd på 43 og 49 år sigtet for narkokørsel, og i Svendborg og på Ærø blev der ligeledes rejst sigtelser for kørsel i påvirket tilstand.
En 22-årig mand fra Odense havde fundet et alternativt transportmiddel, da han natten til lørdag blev sigtet for spirituskørsel på elektrisk løbehjul på Overgade – og oveni fik han en sigtelse for ikke at bære hjelm.
Indbrudsbølge rammer Odense
Odense-området har samtidig været ramt af en regulær indbrudsbølge. Døgnrapporten rummer over ti indbrud i kommunen, hvor tyvene typisk har skaffet sig adgang via opbrudte vinduer eller aflistede ruder. Flere steder er der stjålet sølvtøj, smykker og kontanter, mens beboerne i mange tilfælde endnu ikke har fuldt overblik over, hvad der mangler.
Også i Assens, Kerteminde, Nyborg og på Langeland har indbrudstyve været på spil. I Vissenbjerg blev der blandt andet stjålet værktøj, lamper, et ur, en sofa og brugskunst efter indbrud gennem en opbrudt dør, mens tyve i Langeskov slap afsted med smykker.
Trafikuheld på motorvejen
Fredag eftermiddag skete der et færdselsuheld på Fynske Motorvej i vestgående retning ved Odense S. En varebil kørte i tæt trafik op bag i en personbil, der holdt stille på grund af kø, hvorved personbilen blev presset op i en forankørende bil. En passager blev bragt til OUH til kontrol for mulige skader, mens de øvrige involverede slap uskadt. Uheldet medførte betydelig materiel skade.
Også i Nyborg skete der lørdag eftermiddag et sammenstød i et kryds på Vestergade, hvor to biler begge kørte frem for grønt, men den ene overholdt ikke sin vigepligt under et sving og ramte den anden bil i siden. Ingen kom til skade, men der skete betydelig materiel skade.
Endelig melder døgnrapporten om en stribe nummerpladetyverier fordelt over hele Fyn – fra trailere, personbiler og en motorcykel i blandt andet Faaborg, Svendborg og Rudkøbing – samt hærværk mod en personbil i Svendborg, hvor både døre, nummerplade og et dæk blev beskadiget.
Alle oplysninger i denne artikel stammer fra Fyns Politis døgnrapport.




