13.2 C
Copenhagen
søndag 17. maj 2026

Heltekapper og løbesko i Dalum når superhelte løber for de indlagte børn

0
Heltekapper og løbesko i Dalum når superhelte løber for de indlagte børn

Odense får i juni besøg af en hel hær af superhelte i alle størrelser, når Børneulykkesfonden i samarbejde med Nordhusene og REMA 1000 inviterer til Helteløb i Dalum. Det sker torsdag den 2. juni klokken 17, og deltagerne kan se frem til en eftermiddag, hvor det handler mindre om at komme først i mål og mere om at gøre en forskel for landets indlagte børn.

Løbet er tilrettelagt, så hele familien kan være med. Inden startskuddet lyder, samles deltagerne til fælles opvarmning, og ruten kan tilbagelægges i det tempo og på den måde, man har lyst til – løbende, gående, hinkende, hoppende eller på hjul. Alle deltagere får udleveret heltekappe, heltemaske og løbenummer i farverige nuancer, og ved målstregen venter medaljer, diplomer samt vand og snacks.

Bag løbet står Børneulykkesfonden, og indtægterne går til indsatsen Legeheltene, der arbejder for at skabe leg og bevægelse på de danske børneafdelinger. Hvert år indlægges omkring 60.000 børn mellem 1 og 14 år på et hospital i Danmark, og for mange af dem betyder sygdomsforløbet lange perioder med inaktivitet og ensomhed.

Hos Nordhusene, der lægger jord til arrangementet på Dalum Papirfabrik, er der stor opbakning til formålet. Chef for partner- og fællesskaber Jane Sunesen De Flon ser frem til at byde gæsterne velkommen.

»Vi glæder os til en fantastisk dag med mange skønne mennesker fra Dalum Papirfabrik. Det er en kærkommen mulighed for alle at komme rundt og se alt det, som Papirfabrikken byder på. Dalum er et af de steder, hvor fællesskabet og frivilligheden er med til at løfte trivslen og trygheden, og det betyder meget i dagligdagen. Det taler helt ind i Nordhusenes formål at støtte Legeheltene og børnene på landets hospitaler. Vi glæder os til at tage imod både interne og eksterne Superhelte til Helteløbet d. 2. juni,« siger hun.

Den lokale opbakning rækker også ind i erhvervslivet. For hver solgt billet donerer REMA 1000 Odins Brygge 40 kroner, mens Sparekassen Kronjylland lægger yderligere 20 kroner i puljen. Det betyder, at deltagerne selv kun skal betale 70 kroner per billet eksklusive gebyrer.

Billetterne kan købes på Safeticket, og arrangørerne lægger ikke skjul på, at de håber at se så mange Odense-borgere som muligt iført heltekappe på løberuten.