18.4 C
Copenhagen
onsdag 17. juni 2026

Falske smykkesælgere narrer borgere i Odense – flere indbrud i samme periode

0
Falske smykkesælgere narrer borgere i Odense – flere indbrud i samme periode

KRIMI. Fyns Politi har det seneste døgn været travlt beskæftiget med en stribe indbrud og tyverier i Odense, hvor særligt en bemærkelsesværdig fremgangsmåde går igen.

På Ibsensvej i Odense C var en kvinde ude at gå en tur, da en bil pludselig standsede ved siden af hende. En ung kvinde steg ud, tog kontakt og begyndte at give hende smykker – mens kvinden samtidig fik frastjålet sine egne smykker. Et lignende mønster optrådte på Flittig Lise Vej i Odense Sv, hvor to kvinder uhindret havde skaffet sig adgang til en bolig gennem en ulåst dør, mens beboerne arbejdede i haven. Da beboerne henvendte sig, forklarede de to kvinder, at de ledte efter en Linda eller lignende. Der blev stjålet smykker fra adressen.

Også flere klassiske indbrud prægede døgnet i Odense. På Hybenhaven i Odense Nø kom gerningsmændene ind gennem et opbrudt vindue, og der er endnu ikke overblik over, hvad der er stjålet. Samme indstigningsmetode gik igen på Svanevej i Odense C, hvor der blev stjålet kontanter og smykker. På Vesterbro forsvandt parfume, en mobiltelefon og kontanter fra en skuldertaske.

Hærværk fyldte også i politiets rapport. På Østre Stationsvej blev en siderude på en personbil knust. På Østergade blev en 36-årig mand fra Odense Kommune sigtet for hærværk, efter at han sparkede sidespejlet af en parkeret bil. På Strand Allé i Odense Nø blev en 33-årig mand fra kommunen sigtet for besiddelse af euforiserende stoffer.

Uden for Odense måtte politiet rykke ud til et færdselsuheld på Grøftebjergvej ved Vissenbjerg, hvor en varebil bagfra påkørte en lastbil, der kørte foran i samme retning. Der var umiddelbart ingen personskade. I Ringe blev en 31-årig mand fra Faaborg-Midtfyn Kommune sigtet for at føre knallert påvirket af euforiserende stoffer, og på Svendborgmotorvejen tabte en bilist sin nummerplade.

Alle oplysninger i denne artikel stammer fra Fyns Politi døgnrapport.