14.2 C
Copenhagen
onsdag 20. maj 2026

Adam løber i klovnekostume for syge børn

Adam løber i klovnekostume for syge børn

Søndag den 7. juni klokken 11 går startskuddet til Klovneløb i Strib. Indehaveren af Danbolig Middelfart står selv klar i fuld mundering. Overskuddet går ubeskåret til Danske Hospitalsklovne.

Da Adam Arildsen blev kontaktet om muligheden, sagde han ja med det samme. Som far til to børn gav det god mening.

»Mine børn er heldigvis sunde og raske, men det er jo ikke alle, der lige så heldige i forhold til det,« siger indehaveren af Danbolig Middelfart. »Og de her hospitalsklovne, de gør jo et vanvittigt stort stykke arbejde, også for de børn, der indlagte, og de familier, der indlagte.«

Klovneløbet er et familieløb i Strib søndag den 7. juni klokken 11. Start og mål er Strib Skoles område, som Danbolig Middelfart har fået lov til at låne. Ruten er på 2,8 kilometer og går ad stierne ned langs dyrene og forbi brugshuset.

»Jeg har planlagt en rute ud fra, at vi pænt løber på stier,« siger Adam Arildsen. »Så vi selvfølgelig også ikke forstyrrer sig fint alt for meget.«

En billet koster 80 kroner, og hele beløbet går ubeskåret til Danske Hospitalsklovne. Den del af gebyret, der normalt går til arrangøren, har Danbolig Middelfart fravalgt.

»De her 80 kroner, det går jo alt sammen fuldstændig ubeskåret til Danske Hospitalsklovne,« siger han.

Indtil videre har omkring 100 personer tilmeldt sig, og deltagerlisten viser en bred blanding af børn og voksne.

»Vi håber, at det bliver en festdag,« siger Adam Arildsen. »Og vi skal i hvert fald nok gøre, hvad vi kan herfra.«

Han har selv tænkt sig at løbe i fuld klovnemundering. Det er ikke en spøg.

»Jeg tænker, at jeg prøver at gøre det så meget som en fest, som man nu engang kan,« siger han. »Så min plan er, at jeg kommer til at løbe i klovnekostume.«

Det handler ikke om at være hurtigst. Det handler ifølge ham om at få en hyggelig og sjov dag sammen, og om at sende et beløb videre til en sag, han har valgt at gå ind i med begge ben.

»Der mange gode ting, man kan støtte her i verden,« siger han. »Men det her, det synes jeg alligevel er en af dem, som har ramt lige mig i hvert fald.«

Det er stadig muligt at tilmelde sig, men sidste udkald nærmer sig, da numre og praktisk udstyr sendes til arrangøren halvanden uge før løbsdagen.