7.6 C
Copenhagen
onsdag 13. maj 2026

Politiet sigtede to bilister for narkokørsel: 18-årig havde også våben på sig

0
Politiet sigtede to bilister for narkokørsel: 18-årig havde også våben på sig

KRIMI. Sydøstjyllands Politi standsede tirsdag to bilister i Kolding, der begge viste sig at være påvirket af euforiserende stoffer.

Den første sag fandt sted på Østerbrogade klokken 16, hvor politiet standsede en personbil. Føreren, en 34-årig mand fra Kolding, blev sigtet for at have ført bilen i påvirket tilstand.

Senere samme dag, klokken 20.30, blev en personbil standset på Tvedvej. Føreren, en 18-årig mand fra Kolding, var ligeledes påvirket af euforiserende stoffer. Ved en visitation fandt betjentene desuden en totenschlæger på ham, og han er derfor også sigtet for overtrædelse af våbenloven.

Samme dag gennemførte politiet også en færdselskontrol i Kolding, hvor to bilister blev sigtet for at have ført vogntog uden det rette kørekort, og hvor seks førere havde glemt at spænde sikkerhedsselen.

Det oplyser Arno Rindahl Petersen fra Sydøstjyllands Politi.