Jonas Kruse fik en personlig optur på en dag, hvor Fredericia Håndboldklub ellers faldt tungt i Aalborg.
FHK tabte 36-26 til Aalborg Håndbold, men Kruse blev et af de få lyspunkter for gæsterne. Han kom ind, scorede tre gange på tre forsøg og lagde en assist, og hans indhop gav Fredericia noget af det, holdet længe havde manglet i angrebsspillet.

For Kruse kom præstationen efter en periode, hvor han ikke havde været med i de seneste to kampe, og hvor hans rolle generelt har været begrænset i løbet af sæsonen – særligt efter tilgangene af Adam Ljungquist og Mads Thymann midt i efteråret.
»Det er klart, at det er fedt at få en succesoplevelse for en selv. Jeg har set meget ude. Jeg har ikke været med de sidste to kampe, så på den måde har jeg da nogle succesoplevelser i dag. Men det er klart, at at tabe med ti, det er langt fra godt nok,« siger Jonas Kruse.
FHK havde ellers en reel mulighed for at ændre kampens retning kort efter pausen. Ved stillingen 17-15 havde Fredericia bolden, og Kasper Young fik siden chancen fra straffekastlinjen. Havde den scoring sendt FHK endnu tættere på, kunne kampen have fået et andet udtryk. I stedet reddede Niklas Landin, og Aalborg svarede med en ny stærk periode.
Det blev netop de sekvenser, Kruse efterfølgende pegede på.
»Vi har jo egentlig chancen for det. Der er flere gange, hvor vi kan komme op på minus én eller uafgjort. Og i virkeligheden taber vi en periode 3-0. Så det er klart, at det gør ondt på en, og det er også det, der koster i sidste ende,« siger han.

For Kruse var kampen også en mulighed for at minde om sin kvalitet. Han har i store dele af sæsonen haft svært ved at få kontinuerlig spilletid, og med Ljungquist og Thymann ind i truppen i efteråret blev konkurrencen yderligere skærpet.
Selv forklarer han situationen nøgternt.
»Der er jo mange spillere. Der kan jo kun være 16 på holdkortet, og der kan kun være et vist antal spillere, der spiller. Så det er jo det, det er,« siger Jonas Kruse.
Han lægger dog ikke skjul på, at tilgangene i efteråret har skubbet ham længere væk fra spilletiden.
»Jeg røg jo lidt i baggrunden af det. Det er klart, der er ingen hemmeligheder. Jeg havde også ønsket, at jeg spillede mere. Men vi var jo på et tidspunkt et sted, hvor vi havde brug for nye spillere, og det fik vi så derinde,« siger han.
Derfor blev indhoppet i Aalborg også en mulighed for at vise sig frem på bagkanten af sæsonen.
»Det er jeg selvfølgelig glad for, og jeg er altid glad for at vise mig frem,« siger han.

Nederlaget betyder, at FHK ikke længere selv afgør sin skæbne i jagten på den sidste semifinaleplads. Nu afhænger det af kampen mellem GOG og Skjern.
Kruse holder fast i, at Fredericia stadig kan have noget at spille for i sidste runde.
»Lige nu kigger vi bare på, hvad resultatet bliver i morgen. Og så må vi jo tage Skjern-kampen,« siger Jonas Kruse.
På spørgsmålet om der stadig er noget at spille for på søndag, er svaret klart.
»Det tror jeg helt klart,« siger han.





