POLITIK. Fredericia Kommune er færdig med at analysere sig selv. Nu skal der ses resultater.
Det er den klare melding fra Susanne Eilersen (O), formand for Kultur-, Turisme-, Idræts- og Bosætningsudvalget, efter tirsdagens temamøde, hvor udvalget brugte formiddagen på at prioritere de strategiske linjer for bosætningsarbejdet de næste fire år. »Vi er færdige med at analysere og kortlægge. Det nedprioriterer vi, fordi vi skal begynde at se nogle resultater nu,« siger Susanne Eilersen.
I stedet satte udvalget fokus på det konkrete. Blandt de områder, der bliver opprioriteret, er attraktive boligområder. Udvalget vil se nærmere på muligheder for nye udstykninger, byggegrunde og udvikling i områder som Kanalbyen, og styrke samarbejdet med Business Fredericia, ejendomsmæglere og øvrige aktører med henblik på at tiltrække folk, der arbejder i kommunen, men bor andre steder.
Susanne Eilersen var positivt overrasket over, hvad hun hørte fra kommunens bosætningskonsulenter på mødet. »Jeg blev meget oplyst af, at de tænker meget alternativt. De arbejder med at gå ud til jobcentrene i uddannelsesbyerne for at få fat i nyuddannede akademikere, der er ved at søge job,« siger hun.
Derudover er der fokus på store virksomheder i området. Googles kommende datacenter og militæret nævnes som konkrete satsninger, men mindst lige så interessant er den strategi, der ligger bag. Man forsøger ikke at nå direktørerne, men dem der dagligt har kontakt med nye medarbejdere. »Det er HR-medarbejderne, der har den største berøringsflade med folk, der bliver ansat. De kan informere og formidle, hvad vi kan tilbyde i Fredericia. Det er dem, man skal have fat i, ikke direktøren,« siger Susanne Eilersen og trækker en parallel til sin tid i hotelbranchen, hvor det heller ikke var topledelsen, der bestilte ordrerne.
Temamødet er en direkte konsekvens af, at forvaltningen tidligere har gjort byrådet opmærksom på, at kommunens bosætningsstrategi fra 2024 ikke kan realiseres inden for det nuværende budget. Der har tværtimod været besparelser på området siden strategien blev vedtaget. Susanne Eilersen lægger ikke skjul på, at ressourcerne er en begrænsning, men er fortrøstningsfuld efter mødet. »Jeg synes, de har rigtig godt fat i nogle spændende ting, som betrygger mig i at sige, at vi er godt på vej den rigtige vej.«
Den endelige politiske prioritering præsenteres for udvalget på et kommende møde, ligesom de økonomiske konsekvenser af de valgte indsatser behandles særskilt.





