8.2 C
Copenhagen
torsdag 26. februar 2026

Tre byrådsmedlemmer vil i Folketinget og sad på kursus, da valget blev udskrevet: »Al den vågne tid skal bruges nu«

Christian Jørgensen, Lasse Hildingberg og Sune Nørgaard Jakobsen sad side om side på et byrådskursus i Kolding, da statsministeren gik på talerstolen. Nu bytter de kommunalpolitik ud med folketingsvalgkamp.

0
Tre byrådsmedlemmer vil i Folketinget og sad på kursus, da valget blev udskrevet: »Al den vågne tid skal bruges nu«

POLITIK. Der var gået en halv time af formiddagens undervisning i kommunale budgetter og bloktilskud på Comwell i Kolding, da mobiltelefonerne begyndte at summe. Det var torsdag kort før klokken 13, og statsminister Mette Frederiksen var netop gået på talerstolen i Folketingssalen for at udskrive valg til afholdelse den 24. marts. I lokalet sad tre af Fredericias nyvalgte byrådsmedlemmer på Kattegat-kursus for nyvalgte kommunalpolitikere. Alle tre er også folketingskandidater.

»Vi var faktisk tre folketingskandidater fra Fredericia til det samme kursus. Både Sune, Lasse og jeg sad og kiggede på telefonerne, da det skete,« fortæller Christian Jørgensen fra Liberal Alliance.

Christian Jørgensen (I) vil køre en tredelt valgkamp med fokus på det lokale i Fredericia, erhvervsnetværket i trekantområdet og klassisk liberal politik i resten af Sydjyllands Storkreds. Foto: AVISEN

Ved siden af ham sad Lasse Hildingberg fra Venstre og Sune Nørgaard Jakobsen fra Dansk Folkeparti. Tre mænd fra tre forskellige partier, samlet om kommunalpolitik, mens landspolitikken pludselig bankede på.

»Sov med støvlerne på«

Ingen af de tre blev for alvor overrumplet. Rygterne om et forestående valg havde svirret i dagevis, og flere af dem havde forberedt sig i kulissen.

Sune Nørgaard Jakobsen havde dagen forinden været på Christiansborg, hvor beskeden var klar. »Jeg fik at vide, at jeg nok skulle sove med støvlerne på. Så det har jeg gjort,« siger han.

Sune Nørgaard Jakobsen (O) var på Christiansborg dagen før valgudskrivelsen og fik besked på at sove med støvlerne på. Nu vil han sætte socialpolitik på dagsordenen. Foto: AVISEN

Christian Jørgensen havde hørt de samme signaler, men regnede med, at udskrivelsen ville vente til efter weekendens planlagte hofbal. »Der var mange kloge mennesker, der havde sagt til mig, at det først ville blive udskrevet i næste uge, fordi der er hofbal på fredag. Det ville være dårlig stil at aflyse over for kongefamilien,« siger han. »Så jeg blev en smule overrasket over, at det blev i dag.«

Lasse Hildingberg tog det mere lakonisk. For ham var det ikke første gang, rutinen blev brudt af politik. Han blev valgt ind i byrådet i november, og nu – knap to måneder senere – retter han blikket mod Christiansborg. »Valgkampen er noget helt specielt, og nu er det første gang til folketingsvalget,« siger han. »Det bliver en god oplevelse.«

Plakater lørdag, valgkamp fra nu

Allerede lørdag går den fysiske valgkamp i gang, når de første valgplakater hænges op i kredsen. Men forberedelserne er i fuld gang allerede.

Christian Jørgensen genbruger sine plakater fra kommunalvalget i Fredericia Kommune og har bestilt nye til de øvrige kommuner i storkredsen. Han har også bestilt målrettede flyers til forskellige dele af Sydjyllands Storkreds og har flere aftaler i kalenderen.

Sune Nørgaard Jakobsen skal først gøre sit byrådskursus færdigt fredag og haster derefter hjem til Fredericia for at koordinere det praktiske. »Vi var godt klar over, at det var nært forestående, så vi skal lige have de sidste materialer hjem,« siger han.

Lasse Hildingberg beskriver lørdag som det »allerstørste og første spadestik.« Indtil da er han »socialt loyal« over for sit byrådskursus.

Lasse Hildingberg (V) har kun siddet i byrådet i knap to måneder, men retter nu blikket mod Christiansborg. Folkeskolen bliver hans vigtigste valgkampstema. Foto: AVISEN

Tre kandidater, tre dagsordener

De tre kandidater går ind i valgkampen med vidt forskellige mærkesager og strategier.

Christian Jørgensen vil køre en tredelt kampagne. I Fredericia slår han på at være den lokale kandidat med direkte forbindelse til Christiansborg. I trekantområdet fremhæver han sig selv som »trekantområdets mand« med afsæt i sit erhvervsnetværk i Vejle, Kolding og Billund. I resten af den store kreds kører han klassisk liberal politik med fokus på personlig frihed, mindre administration og lavere byrder. »Al den vågne tid, der ikke er besat med byråds- og bestyrelsesarbejde, skal bruges på valgkamp nu. Det er simpelthen all in,« siger han.

Lasse Hildingberg vil sætte folkeskolen på dagsordenen. Han afviser dog Socialdemokratiets forslag om at reducere klasserne til maksimalt 14 elever. »Vi skal kigge på løsninger, der sikrer en folkeskole, der er veldrevet, både lokalt og nationalt,« siger han. »Men at reducere til 14 elever pr. klasse kan simpelthen ikke lade sig gøre, når man kigger på kommunernes økonomi. Så er det utopi.«

For Sune Nørgaard Jakobsen handler det om at tale de oversete borgeres sag. Han anerkender, at udenrigs- og sikkerhedspolitik vil fylde meget i valgkampen, men vil ikke lade det overskygge socialpolitikken. »Uanset hvad der sker på den store scene, kommer jeg til at slå et slag for de mennesker, der ikke råber højst,« siger han.

Det bliver fire intense uger i Fredericia. Og for de tre byrådsmedlemmer, der torsdag sad og lærte om kommunale budgetter, handler det nu om noget ganske andet.

Fredericia er en del af Sydjyllands Storkreds, hvor der i alt er 13 opstillingskredse. Folketingsvalget afholdes den 24. marts 2026.