BUSINESS. Der er flag, popcorn og fødselsdagsstemning på vej i lokalerne på Vejlevej. Kirppu Fredericia fylder nemlig tre år – og det er ifølge butikschef Selma Brandt langt fra en selvfølge.
Fødselsdagen falder den 17. januar, og den bliver markeret over flere dage. Fra 16. til 18. januar inviterer Kirppu til hygge i butikken, hvor både faste standlejere, nysgerrige kunder og nye loppejægere er velkomne til at kigge forbi. »Det betyder faktisk enormt meget, også for en lille by som Fredericia. Vi ligger jo ikke midt i byen, så man skal vide, at vi er her,« siger Selma Brandt.
Hun peger på, at Kirppu ikke er et sted, man tilfældigt falder ind i. »Man kommer ikke her, fordi man lige kører forbi. Man kommer, fordi man gerne vil, og fordi man ved, at vi er her. At vi nu ligger her på tredje år, betyder, at der er noget, der virker.«
Tre år i en svær tid for detailhandlen
At nå tre år som butik er i sig selv værd at fejre, mener butikschefen, især i en tid, hvor mange fysiske butikker lukker. »Der er jo bare butikker, der lukker den ene efter den anden. Så tre år er kæmpestort. Det er virkelig stort,« siger hun.
De første år har dog ikke været uden udfordringer. Kirppu Fredericia har haft flere butikschefer undervejs, og ifølge Selma Brandt har perioden været præget af uro. »Det har været lidt kaotisk, det vil jeg ikke skjule,« siger hun ærligt.
Men sådan er det ikke længere. Selma Brandt tiltrådte stillingen 1. november, og hun er ikke i tvivl om, at hun er kommet for at blive. »Jeg rører mig ingen steder. Det har jeg også sagt til standlejerne. Mig slipper man ikke så nemt af med,« siger hun med et smil og tilføjer, at hun kommer med mange års erfaring fra Lagkagehuset. »Jeg er ikke sådan en, der bare skifter fra det ene til det andet. Jeg bliver her, så længe de vil have mig.«
Fødselsdag med tilbud og hygge
Fødselsdagen bliver markeret i en lidt roligere stil end tidligere år – men med ekstra fokus på gode tilbud. Det vigtigste fødselsdagstilbud lyder på 260 kroner for en stand i to uger, og det gælder netop i dagene 16., 17. og 18. januar. »Fødselsdag betyder tilbud. Det betyder sodavand, popcorn, slik og bare glade dage med flag og det hele,« bemærker Selma Brandt.
Det bliver ikke en stor fest med øl og højt tempo, men en hyggelig fejring, hvor alle er velkomne. »Vi skal bare hygge. Man behøver ikke købe standleje. Man kan bare komme og sige hej.«
Faste standlejere bakker op
Gennem årene har Kirppu Fredericia opbygget en fast og loyal kreds af standlejere, hvor flere af dem har været med helt fra begyndelsen og stadig er en del af hverdagen i butikken. »Vi har rigtig gode standlejere, og vi har faste standlejere, som har været her i tre år. De glæder sig også til fødselsdagen, og mange af dem bakker op ved selv at lave små fødselsdagsting på deres stande,« fortæller butikschef Selma Brandt.
Netop opbakningen fra standlejerne er ifølge hende en vigtig del af forklaringen på, at Kirppu stadig står stærkt tre år efter åbningen. Fødselsdagen bliver derfor ikke kun butikkens, men i høj grad også standlejernes og kundernes. Hun håber, at både de loyale kunder – og dem, der blot kigger forbi en gang imellem – vil lægge vejen forbi i fødselsdagsdagene. »Kom forbi og se, hvad der er. Jeg tror, det skal nok blive godt.«
For Selma Brandt bliver fejringen samtidig en særlig milepæl. Det er hendes første fødselsdag som butikschef, efter hun tiltrådte stillingen 1. november. »Jeg glæder mig vildt meget. Det er helt nyt for mig at stå med en fødselsdag her, så jeg er spændt på at se, hvad det kan – og hvad jeg kan,« slutter butikschefen og sender samtidig en sidste klar opfordring til både faste kunder og nysgerrige forbipasserende om at kigge forbi.







