KRIMI. Sydøstjyllands Politi rykkede fredag aften ud til en brand i det fri i Fredericia, hvor flere fældede træer var gået op i flammer.
Meldingen kom ind klokken 18.20, og politiet kørte til stedet sammen med beredskabet for at få overblik over situationen. På stedet konstaterede betjentene, at der var tale om en række fældede træer, som var antændt under omstændigheder, der vækker mistanke.
Politiet formoder umiddelbart, at der er taget ild på træerne, og sagen efterforskes derfor nærmere. Vagtchef Jesper Knudsen oplyser, at der ikke er yderligere oplysninger på nuværende tidspunkt, men at sagen fortsat er under behandling.
Det er endnu uklart, hvem eller hvad der står bag antændelsen, og politiet er fortsat i gang med at klarlægge hændelsesforløbet.
Alle oplysninger i denne artikel stammer fra Sydøstjyllands Politis døgnrapport den 9.5 kl. 10.00 af vagtchef Jesper Knudsen.





