FORBRUGER. Mens energipriserne ellers har været stigende, ser påsken ud til at bringe en midlertidig pause for danske elkunder.
Ifølge en pressemeddelelse fra energiselskabet OK vil flere helligdage byde på markant lavere elpriser – og i nogle timer endda helt gratis strøm.
Årsagen skal især findes i vejret. Kombinationen af sol og vind betyder, at der produceres store mængder strøm, samtidig med at forbruget typisk falder i helligdagene. Det presser priserne i bund.
»Hele Danmark får billig strøm det meste af påsken. Men det er især timerne midt på dagen, hvor elprisen for alvor bliver banket i bund – og endda under 0 kr. påskedag og anden påskedag, så strømmen reelt er gratis,« siger Troels Skipper, produktchef for el i OK.
Prognoser peger på, at både Vestdanmark og Østdanmark vil opleve meget lave priser flere dage i træk. Særligt påskedag og anden påskedag ventes elprisen at ligge omkring eller under nul kroner i flere timer midt på dagen.
Den laveste pris forventes ifølge prognoserne påskedag mellem klokken 14 og 15, hvor prisen kan nå ned omkring minus 0,17 kroner per kilowatttime i Vestdanmark.
Samtidig vurderes det, at elprisen i løbet af helligdagene generelt ikke vil overstige 1,5 kroner per kilowatttime.
Ifølge energiselskabet hænger udsvingene sammen med forskellen mellem vedvarende og fossile energikilder. Hvor priserne på fossil energi i høj grad påvirkes af den geopolitiske situation, kan elprisen falde markant, når produktionen fra vindmøller og solceller er høj.
»Prisen på strøm kan svinge rigtig meget. Får vi ikke ret meget sol og vind i en periode, er det dyrt at tænde stikkontakten. Omvendt kan vi lade bilen eller vaske tøj til næsten ingen penge, når vindmøllerne snurrer og solens stråler rammer solcellerne,« siger Troels Skipper.
Han opfordrer samtidig forbrugerne til at holde øje med elpriserne og tilpasse deres forbrug derefter.
»Som altid er det gode råd at holde øje med elprisen og indrette sig derefter. Der er penge at spare ved at udnytte prisudsvingene. Så overvej at sætte elbilen til at lade op samtidig med, at du sætter lammekøllen til påskefrokosten i ovnen påskedag eller anden påskedag – det koster næsten ingenting,« siger han.
Der er dog fortsat tale om prognoser, og ændringer i vejret kan få priserne til at udvikle sig anderledes.
Selv om selve elprisen i perioder kan være nul eller negativ, vil forbrugerne stadig betale afgifter, moms og transportomkostninger.




