3.2 C
Copenhagen
tirsdag 17. marts 2026

Flere indbrud og spiritussager på Fyn

0
Flere indbrud og spiritussager på Fyn

KRIMI. Der har været en række hændelser rundt på Fyn med både indbrud, spirituskørsel og andre sager.

I Faaborg er der begået indbrud på Fleningevej, hvor en rude er blevet knust, og der er stjålet smykker. Senere samme dag blev en 54-årig mand fra Nyborg Kommune sigtet for at køre bil under påvirkning af euforiserende stoffer på Ørbækvej i Gislev.

I Nyborg er en pung med kort blevet stjålet fra en jakkelomme på Vestergade.

Flere steder i Odense har der været indbrud. På Stolbergsvej og Sandholtvænget er der stjålet smykker efter indstigning via henholdsvis vindue og opbrudt vindue. På Hjortebjergvej blev et indbrud afbrudt, da gerningspersonen blev opdaget og flygtede på en elcykel uden at få noget med sig.

Der er også registreret hærværk på Cortex Park, hvor en dør er blevet ramt af æg, samt en anmeldelse om en tabt nummerplade på Bogensevej.

Flere bilister er desuden blevet sigtet for spiritus- og narkokørsel i Odense-området. Blandt andet blev en 39-årig kvinde sigtet efter at have påkørt en parkeret varebil på Roesskovsvej. Hun var påvirket af både spiritus og euforiserende stoffer, men der skete umiddelbart ingen personskade.

Derudover er flere mænd blevet sigtet for at køre under påvirkning af euforiserende stoffer på blandt andet Ejbygade, Munkebjergvej og Åsumvej. I et tilfælde blev en 26-årig mand også sigtet for besiddelse af stoffer, ulovlige knive og kørsel uden førerret.

På Middelfartvej i Blommenslyst blev en 44-årig udenlandsk mand sigtet for spirituskørsel, mens en 45-årig mand i Bogense blev sigtet for at føre varebil under påvirkning af spiritus.

Alle oplysninger i denne artikel stammer fra Fyns Politi.