Flere sager om narkokørsel, indbrud og tyverier fylder i Fyns Politis døgnrapport fredag. I Faaborg-Midtfyn Kommune er en 45-årig mand blevet sigtet for at køre bil under indflydelse af euforiserende stoffer. Sagen fandt sted torsdag morgen omkring klokken 08.40 på Dømmestrupvej i Årslev.
Derudover har politiet registreret flere indbrud og forsøg på indbrud i Odense. I Odense C blev der torsdag morgen omkring klokken 06.30 anmeldt indbrud på Sprogøvej. Her skaffede gerningspersonen sig adgang via et opbrudt vindue, men der er umiddelbart ikke stjålet noget.
Senere på formiddagen blev der anmeldt endnu et indbrudsforsøg i Odense SV. På Stendyssen blev en rude knust omkring klokken 10.30, men der var ingen tegn på, at gerningspersonen havde været inde i bygningen.
I Odense S blev der torsdag eftermiddag omkring klokken 13.58 stjålet en nummerplade fra en varebil på Krumtappen.
Derudover blev der torsdag eftermiddag anmeldt tyveri i Odense C. Omkring klokken 17.00 blev en rygsæk stjålet på Østre Stationsvej. Rygsækken indeholdt sodavand samt en pung med diverse kort.
Endelig blev en 18-årig mand fra Faaborg-Midtfyn Kommune torsdag eftermiddag sigtet for at køre bil under indflydelse af euforiserende stoffer. Sagen fandt sted på Nyborgvej i Odense C omkring klokken 14.18.
Alle oplysninger i denne artikel stammer fra Fyns Politis døgnrapport fredag den 16. januar.







