Foreninger, virksomheder og kulturaktører, der ønsker at være en del af Kolding Kulturnat 2025, kan nu sikre sig en plads til byens største kulturelle begivenhed. Tilmeldingen er netop åbnet, og arrangørerne håber på stor opbakning fra både nye og tidligere deltagere.
Kulturnatten finder sted fredag den 29. august fra kl. 16.00 til midnat og samler hvert år omkring 50.000 gæster i Kolding midtby. Arrangøren, Kultur og Event i Kolding Kommune, opfordrer aktører til at byde ind med aktiviteter og oplevelser, der kan være med til at forme aftenen.
En begivenhed skabt af deltagerne
Projektleder Christine Odderskov fra Kultur og Event understreger, at Kulturnatten afhænger af de mange bidrag fra foreninger, kulturinstitutioner og frivillige.
– Kolding Kulturnat eksisterer kun, fordi aktører, frivillige foreninger, organisationer, restauratører og kulturinstitutioner bidrager med aktiviteter. Uden dem – ingen Kulturnat. Eller i hvert fald en meget lille en, siger hun.
En af de populære aktiviteter fra tidligere år, Dansegulvet på Akseltorv, vender tilbage i år. Sidste år var det ikke kun danseskoler og foreninger, der optrådte – publikum blev også inviteret med ud på gulvet.
Stort udvalg af aktiviteter
Programmet for Kulturnatten dækker et bredt spektrum af oplevelser, og der er mange måder at deltage på. Udover musik og dans kan foreninger og organisationer tilmelde sig under Sport og Bevægelse, der samler aktører inden for motion og aktivitet. Der er også mulighed for at arrangere events på egen adresse eller oprette en stand i byens rum.
– Kodeordet er aktivitet. Om det er ansigtsmaling, smagsprøver, tovtrækning eller noget helt andet, er op til aktørerne. Vores mål er at give gæsterne en uforglemmelig aften fyldt med oplevelser, siger Christine Odderskov.
Deltagelsen er gratis, men efterspørgslen er stor – særligt på musikscenerne, hvor pladserne fordeles blandt de tilmeldte.