Ddig

Nyheder, analyser og perspektiver.

← ddig.dk

Voldsepisode i Kolding

Voldsepisode i Kolding

Tirsdag aften var Sydøstjyllands Politi synligt til stede i krydset mellem Haderslevvej og Agtrupvej i Kolding. Hændelsen omhandlede en voldsepisode mellem 3 personer.

Sydøstjyllands Politi modtog anmeldelse om en voldsepisode i Kolding kl. ca. 21.40 tirsdag aften. Da politiet nåede frem var en 32-årig mand fra Kolding til stede, og han var under hændelsen blevet stukket med en ukendt genstand i den ene balle.

Politiets efterforskning førte senere på natten til anholdelse af to mænd fra Kolding på henholdsvis 31 år og 21 år, som mistænkes for at være involveret i hændelsen. Begge mænd er efter afhøring blevet løsladt igen, men efterforskningen af voldsepisoden fortsætter. De to mænd er fortsat sigtet for kvalificeret vold.

Sydøstjyllands Politi betragter voldsepisoden som en isoleret hændelse mellem nogle personer.

Af hensyn til den videre efterforskning så kan Sydøstjyllands Politi ikke dele flere oplysninger om sagen.

Del artiklen

Læs også

Flyet måtte nødlande i Billund med syg nordmand – nu leder politiet efter hans familieÅbenheden er populær, indtil den rammer én selvTolv nye tømrere fik svendebrev i Fredericia – seks med udmærkelsePeter Lunds opskrifter vender tilbage – bag et kommende gourmetprojekt ved Lillebælt