Ddig

Nyheder, analyser og perspektiver.

← ddig.dk

Virksomhed på Søndermarksvej ramt af indbrud i weekenden

KRIMI. Der har i løbet af weekenden været indbrud i en virksomhed på Søndermarksvej. Indbruddet er sket i et tidsrum, der strækker sig fra fredag klokken 18.30 til mandag klokken 8, hvor det blev opdaget.

Gerningsmændene har skaffet sig adgang gennem et vindue. Det står ikke klart, om vinduet har stået åbent i forvejen, eller om det er blevet brudt op. Inde i bygningen bevægede de sig rundt i lokalerne.

Fra virksomheden er der stjålet sportstøj, ti topnøglesæt, sportstasker, højttalere og høretelefoner. Der er ikke anført noget antal på de enkelte genstande, og der er heller ikke opgjort nogen samlet værdi på det stjålne.

Det oplyser Arno Rindahl Petersen fra Sydøstjyllands Politi.

Del artiklen

Læs også

Flyet måtte nødlande i Billund med syg nordmand – nu leder politiet efter hans familieÅbenheden er populær, indtil den rammer én selvTolv nye tømrere fik svendebrev i Fredericia – seks med udmærkelsePeter Lunds opskrifter vender tilbage – bag et kommende gourmetprojekt ved Lillebælt