Middelfart Kommune har afsat 13 millioner kroner til Tråden-projektet, som skal skabe et samlingspunkt for unge i byen. Projektet er planlagt som et treårigt prøveprojekt, og det er usikkert, om det vil fortsætte efter denne periode. Venstres borgmesterkandidat, Anders Møllegård ser positive ting ved det nye tiltag.
Tråden er et nyt multifunktionelt samlingspunkt, der skal åbne i Middelfart den 20. juni 2025. Projektet omfatter tre ombyggede haller, der vil huse et ungemiljø, en eventhal til koncerter og aktiviteter samt et område med streetfood og bryggeri. Tråden er designet som et midlertidigt projekt, der løber over tre år, og det skal skabe liv og aktivitet for både unge og voksne i byen. Målet er at give de unge i Middelfart et sted at mødes og engagere sig i fællesskaber, samtidig med at det fungerer som et kulturelt og socialt mødested for hele kommunen.
Økonomien i projektet har dog mødt kritik. Middelfart AVISEN har modtaget flere henvendelser fra borgere, som undrer sig over, at der skydes 13 millioner kroner afsted efter et projekt, som kan vise sig at stoppe efter tre år.
– Vi mangler et sted til de unge, så jeg synes, vi er med til at sparke det i den rigtige retning, siger Anders Møllegård.
Han understreger, at det ikke er en permanent løsning, men et forsøg på at skabe liv og aktivitet i Middelfart, hvor de unge i dag ofte må søge mod større byer som Odense eller Jylland for at finde lignende tilbud.
– Det er et prøveprojekt i tre år, og det er ikke så mange penge, når man tænker på, at det kan være med til at skabe et miljø, der tiltrækker unge. Hvis det fungerer godt, er jeg overbevist om, at det kan blive et permanent tilbud. Hvis ikke, så kan vi vurdere, om det giver mening at fortsætte, forklarer Møllegård.
Møllegård ser Tråden som et skridt fremad, da Middelfart hidtil har manglet et tilstrækkeligt sted for unge at mødes og skabe fællesskaber.
– Vi har et behov for et sted, hvor de unge kan samles, og Tråden er et forsøg på at fylde det hul, siger han og understreger, at der ikke findes mange steder i Middelfart, hvor unge kan tilbringe tid sammen.
– De eneste steder, vi har, er næsten kun Café Razz og Guldkronen, og de kan ikke tilbyde det samme som et ungemiljø som Tråden. Jeg tror, det vil gøre en forskel for de unge i Middelfart, tilføjer Møllegaard.
Møllegaard erkender, at Tråden kunne have været en del af en større plan, som f.eks. at blive en del af Lillebæltshallerne, hvilket har været på tale, men han ser det som en praktisk løsning, der hurtigt kan komme op at stå.
– Det kunne måske godt have været implementeret i en bygning deroppe, men det blev ikke sådan, og så kom Tråden som en alternativ løsning. Det er også mere bynært, siger han.
Han ser det som en mulighed for at skabe liv i området uden at vente på en større, langsigtet byudvikling.
– Vi tager ét skridt ad gangen og ser, hvordan det udvikler sig. Det handler om at skabe et sted, hvor unge kan mødes, og det tror jeg, vi kan få op at stå hurtigt, slutter Anders Møllegård.