Ddig

Nyheder, analyser og perspektiver.

← ddig.dk

Vejle mistede point i overtiden

Vejle mistede point i overtiden

Superliga-kampen mellem Vejle Boldklub og Randers FC var en intens og dramatisk affære, som endte 3-2 til Randers. 

Vejle kom foran 1-0 i det 37. minut, da German Onugkha fandt nettet efter et flot angreb. Randers svarede hurtigt igen i anden halvleg, da Mads Enggård udlignede til 1-1 i det 53. minut.

Kun seks minutter senere bragte Simen Bolkan Nordli Randers foran med et straffespark til 2-1 i det 59. minut. Vejle kæmpede sig tilbage, og i det 87. minut udlignede German Onugkha igen, hvilket gav hjemmeholdet håb om mindst et point.

Men i overtiden, præcis i det 90+2. minut, sikrede Tammer Bany sejren til Randers med et dramatisk mål, der fastsatte slutresultatet til 3-2

Del artiklen

Læs også

LIVE: FHK spiller om en plads i pokalkvartfinalenFHK vil have fart på pokalkampen mod GrindstedLIVE: FC Fredericia mod Vejle Boldklub – følg lokalopgøret på Monjasa Park herLIVE: FHK jagter point i Gudme mod GOG