Fredericia HK går ind til lørdagens første slutspilskamp mod Aalborg Håndbold med udsigt til at møde et svækket nordjysk mandskab.
Aalborg Håndbold oplyser nemlig før opgøret i Middelfart Sparekasse Arena, at både Sander Sagosen og Mads Hoxer er ude med sygdom. Dermed må gæsterne undvære to markante profiler, når bolden gives op klokken 18.30.
Det er især et nyt tilbageslag for Mads Hoxer, som ellers netop var tilbage efter den mindre knæskade, han pådrog sig under landsholdssamlingen for noget tid siden. Nu holder sygdom ham så ude af den første slutspilskamp.
For Fredericia HK ændrer det naturligt billedet en smule før aftenens opgør. Hjemmeholdet står foran en vigtig åbning på slutspillet, og med to tunge Aalborg-afbud bliver opgaven på papiret ikke sværere for FHK.





