Ddig

Nyheder, analyser og perspektiver.

← ddig.dk

Ubudne gæster slog til mod kolonihaver

Ubudne gæster slog til mod kolonihaver

KRIMI. Fredag formiddag måtte flere ejere af kolonihaver i Kolding-området sande, at ubudne gæster havde været på spil. Sydøstjyllands Politi fik klokken 10.28 den første anmeldelse fra haveforeningen Ankerhus i Kolding, hvor et skur havde været udsat for indbrud.

Men det viste sig hurtigt, at tyvene ikke havde nøjedes med ét skur. Også naboerne i en nærliggende haveforening har haft uønsket besøg af langfingrede gerningspersoner i samme tidsrum.

Vagtchef Per Jeppesen fra Sydøstjyllands Politi fortæller:

– I dag klokken 10.28 har der været indbrud ude i noget, der hedder Ankerhus i Kolding. Der har været et skur, der har været indbrud i, og jeg kan se, at naboerne i en haveforening har haft lidt indbrud i samme periode, lyder det fra vagtchefen.

Han oplyser samtidig, at det på nuværende tidspunkt er uklart, præcis hvor mange haveejere der er blevet ramt:

– Der er ikke noget om, hvor mange der har anmeldt det endnu.

Har man oplysninger eller har man set mistænkelig adfærd i området omkring haveforeningerne, kan Sydøstjyllands Politi kontaktes på telefon 114.

Del artiklen

Læs også

Flyet måtte nødlande i Billund med syg nordmand – nu leder politiet efter hans familieÅbenheden er populær, indtil den rammer én selvTolv nye tømrere fik svendebrev i Fredericia – seks med udmærkelsePeter Lunds opskrifter vender tilbage – bag et kommende gourmetprojekt ved Lillebælt