Ddig

Nyheder, analyser og perspektiver.

← ddig.dk

Tyve knuste rude og tog for 75.000 kroner husholdningsapparater

Tyve knuste rude og tog for 75.000 kroner husholdningsapparater

Fredericia har fået besøg af indbrudstyve, der tydeligvis går op i en renere tilværelse. Mellem lørdag eftermiddag og søndag morgen blev en rude knust hos Skousen på Søndermarksvej, og gerningsmændene slap afsted med varer for omkring 75.000 kroner.

Støvsugere og airfryers i tyvenes favør

Indbruddet skete i tidsrummet fra lørdag klokken 15.30 til søndag klokken 10.00. Vicepolitikommissær Arno Rindahl Petersen fra Patruljecenter Syd fortæller, at tyvene først knuste en rude for at få adgang til butikken.

- En rude er blevet knust, og tyvene har været rundt i butikken, siger han.

Der blev stjålet 12 ledningsfrie støvsugere, en robotstøvsuger, to airfryers og en mindre sum kontanter. Tyvekosterne har en samlet værdi af omkring 75.000 kroner.

Ingen mistænkte – men politiet undersøger sagen

Politiet har endnu ingen mistænkte og arbejder nu på at finde spor, der kan føre til gerningsmændene.

- Vi undersøger, om der er videoovervågning, der kan hjælpe os videre i sagen, men vi har på nuværende tidspunkt ikke noget konkret, fortæller vicepolitikommissæren afsluttende.

Del artiklen

Læs også

Flyet måtte nødlande i Billund med syg nordmand – nu leder politiet efter hans familieÅbenheden er populær, indtil den rammer én selvTolv nye tømrere fik svendebrev i Fredericia – seks med udmærkelsePeter Lunds opskrifter vender tilbage – bag et kommende gourmetprojekt ved Lillebælt