Ddig

Nyheder, analyser og perspektiver.

← ddig.dk

Større læs selleri væltet i rundkørsel i Assens

Større læs selleri væltet i rundkørsel i Assens

Et større læs selleri er onsdag eftermiddag væltet i en rundkørsel i Assens og giver trafikale udfordringer.

Det oplyser Fyns Politi i en myndighedsmeddelelse onsdag klokken 17.56.

Uheldet er sket i rundkørslen ved Østre Ringvej og Odensevej, hvor et større læs rodfrugter ligger spredt på kørebanen. Politiet er til stede på stedet, men oplyser, at der venter et større oprydningsarbejde, før trafikken igen kan afvikles normalt.

Fyns Politi opfordrer trafikanter til at udvise forsigtighed og tage hensyn til de personer, der arbejder med oprydningen på stedet.

Del artiklen

Læs også

Flyet måtte nødlande i Billund med syg nordmand – nu leder politiet efter hans familieÅbenheden er populær, indtil den rammer én selvTolv nye tømrere fik svendebrev i Fredericia – seks med udmærkelsePeter Lunds opskrifter vender tilbage – bag et kommende gourmetprojekt ved Lillebælt