Ddig

Nyheder, analyser og perspektiver.

← ddig.dk

Støjberg akut opereret

Støjberg akut opereret

For præcis to år siden fik Inger Støjberg fjernet sin fodlænke, og nu er det desværre galt igen. Den tidligere minister og nuværende folketingsmedlem vågnede i går nat med stærke mavesmerter.

- Jeg kunne godt mærke, at det var lidt værre end bare en dårlig skaldyrsbuffet, skriver Støjberg.

Efter en tur på sygehuset viste det sig, at det var blindtarmen, den var gal med. I stedet for at dele pjecer ud i Randers, Silkeborg og Skive som planlagt, tilbragte Støjberg dagen på hospitalet i Aalborg, hvor hun blev opereret akut for blindtarmsbetændelse. -Operationen er gået rigtig godt, og jeg forventer at blive udskrevet senere i dag, oplyser hun.

Støjberg understreger, at hun absolut ikke har tid til at ligge på sygehuset så tæt på valget. Hun håber derfor at være tilbage på gader og stræder allerede i morgen, lørdag, sammen med partiets spidskandidat, Kristoffer Storm.

https://www.facebook.com/IngerStojberg/posts/pfbid02ycLKwm628HZzkwqGgpDzGYDrA4K33pHbTbMTCdDnZ2aL63nztTkknuvuz9Gh41HCl
Del artiklen

Læs også

USA får nye baser i Grønland og fri militær adgang – aftale underskrevet i New YorkModeraterne vil afskaffe AulaVermund går i krig mod ATP efter bonusordning til 884 millionerÅbenheden er populær, indtil den rammer én selv