Ddig

Nyheder, analyser og perspektiver.

← ddig.dk

Sommervejr giver travlhed for politiet

Sommervejr giver travlhed for politiet

På Fredericiavej i Vejle blev en personbil standset af politiet klokken 00.21 natten til lørdag. Bag rattet sad en 45-årig kvinde fra Børkop, som viste sig at have kørt med en alkoholpromille over det tilladte.

Den 45-årig kvinde blev derfor anholdt og sigtet for spirituskørsel. Efter anholdelsen blev hun taget med på politistationen med henblik på at få udtaget en blodprøve, der skal fastslå hendes præcise promille.

Vagtchef John Skjødt fra Sydøstjyllands Politi kommenterede på hændelsen og nævnte, at det gode sommervejr har ført til flere travle nætter for politiet. Han fremhævede, at der generelt har været flere episoder med høj musik og folk, der drikker alkohol udenfor, hvilket i nogle tilfælde giver en smule tumult rundt omkring i politikredsen.

Del artiklen

Læs også

Flyet måtte nødlande i Billund med syg nordmand – nu leder politiet efter hans familieÅbenheden er populær, indtil den rammer én selvTolv nye tømrere fik svendebrev i Fredericia – seks med udmærkelsePeter Lunds opskrifter vender tilbage – bag et kommende gourmetprojekt ved Lillebælt