Ddig

Nyheder, analyser og perspektiver.

← ddig.dk

Person fløjet til hospitalet efter knivstikkeri

Person fløjet til hospitalet efter knivstikkeri

Sydøstjyllands Politi oplyser, at der fredag aften har været et knivstikkeri i Grindsted, hvorefter én person blev fløjet til hospitalet.

Episoden skete klokken 20:05 i Tingparken i Grindsted, hvor politiet fik en anmeldelse om et knivstikkeri.

Der kom både politi, ambulancer og en lægeambulance til stedet. Det endte med, at en person blev fløjet til hospitalet, men vedkommende er ikke i livsfare, oplyses det.

To personer er anholdt i sagen, der stadig efterforskes. Hvorvidt de to personer bliver fremstillet i grundlovsforhør er ikke afklaret, og derfor tilgår der ikke yderligere oplysninger i sagen i skrivende stund.

Del artiklen

Læs også

Flyet måtte nødlande i Billund med syg nordmand – nu leder politiet efter hans familieÅbenheden er populær, indtil den rammer én selvTolv nye tømrere fik svendebrev i Fredericia – seks med udmærkelsePeter Lunds opskrifter vender tilbage – bag et kommende gourmetprojekt ved Lillebælt