Fredericias scene for livemusik og kultur, Tøjhuset og Eksercerhuset, står over for en uge spækket med oplevelser – fra comedy og jazz til rendyrket hardcore. Publikum kan se frem til et bredt udvalg af kunstnere, der spænder fra satire over 80’er-nostalgi til tunge metalriffs.
Onsdag: Jakob Thrane udfordrer sarte sjæle
Onsdag aften åbner scenen for komikeren Jakob Thrane, der med sit show Sart tager livtag med det moderne menneskes overfølsomhed. Thrane balancerer mellem det pinlige og det absurde og serverer sin selvironiske humor med præcision.
– Jeg er fyldt 30 år og står nu ved en skillevej, hvor jeg enten kan lære af mine fejl eller bare fortsætte ufortrødent med lukkede øjne resten af livet, siger han om showet, som bliver hans tredje onemanshow.
Med sit skarpe blik for hverdagsabsurditeter lover Thrane en aften, hvor grinene flyder, mens vi alle konfronteres med vores egne små neuroser.
Torsdag: MAS – et navn på vej mod toppen
Torsdag bliver det en aften i musikkens tegn, når MAS endelig kommer til Fredericia efter at have rykket sin koncert. Med en udsolgt Store Vega bag sig og et stærkt bagkatalog har den fremadstormende kunstner cementeret sin plads på den danske musikscene.
Hans seneste EP Når Man Taler Om Solen har skabt genklang hos lytterne, særligt nummeret Gennem Dit Hjerte med Hans Philip. Sangen Eneste, hvor Kesi gæster, har på rekordtid udviklet sig til et af MAS’ største hits.
Fredag: Fra jazzimprovisation til 80’er-fest
Fredag eftermiddag byder på jazz, når Mads Jensen & Jan Sedlák indtager fredagsJAM. De to musikere bygger bro mellem The Great American Songbook, nordisk folkemusik og rock. Jensen, der tidligere har optrådt med Aarhus Jazz Orkester, og Sedlák, som har samarbejdet med navne som Gilad Hekselman, lover en intim koncertoplevelse, hvor scenen bagefter er åben for jam.
Fredag aften skrues der op for nostalgi og fællessang, når Hit med 80’erne fyrer op under klassikere fra danske rock- og popikoner. Bandet, som nu har eksisteret i 33 år, har gjort det til sin mission at holde 80’ernes musikalske arv i live. Med en sætliste spækket med hits fra Tøsedrengene, Rocazino, Gnags og mange flere bliver det en aften, hvor publikum får lov at synge med på tidløse melodier.
Lørdag: Hardcore-eksplosion i Eksercerhuset
Lørdag bliver en aften for de hårde sjæle, når det canadiske hardcoreband Get the Shot indtager Eksercerhuset på deres Europa-tour. Kendt for deres kompromisløse lyd og intense live-energi har bandet turneret i mere end 20 lande og delt scene med nogle af de største navne inden for genren. Med sig har de Half Me fra Tyskland, Vomit Forth fra New York og Soulprison, der blander hardcore med crossover. Publikum kan forvente en aften, hvor moshpitten bliver et centralt omdrejningspunkt.
Lørdag: Voodoo Saints blander voodoo og blues
For dem, der foretrækker en mere blues-baseret oplevelse, leverer Voodoo Saints en musikalsk oplevelse ud over det sædvanlige. Med Esben Just, HP Lange og det unge talent Oscar Mukherjee i front, forenes blues, gospel og rock’n’roll i en højenergisk koncert. Med egne sange og klassikere på både dansk og engelsk garanterer trioen en aften, hvor stemningen når loftet.
Ugen i Tøjhuset og Eksercerhuset byder på et bredt spektrum af oplevelser – fra latterkramper til tunge riffs.