Ddig

Nyheder, analyser og perspektiver.

← ddig.dk

Mand ville skyde sig selv

Mand ville skyde sig selv

Episoden, der skete på Vesterbrogade i Fredericia torsdag eftermiddag, drejede sig om en 51-årig mand, der ville skyde sig selv.

Vicepolitiinspektør Mikkel Ross oplyser, at politiet fik en anmeldelse klokken 13:47 om, at en mand ville skyde sig selv på Vesterbrogade, og det gjorde, at der kom et stort politiopbud med indsatsleder og flere patruljevogne. Alle var iført skudsikre veste, og flere bar maskinpistoler som følge af truslen. Han endte dog med at blive talt fra at tage sit eget liv.

- Manden har det så dårligt, at han er under hjemmeplejen, og det var en fra hjemmeplejen, som fik talt manden ud. Manden besidder ingen våben, men han havde det så skidt, at han truede med at skyde sig selv, selvom han ingen våben har, siger Ross.

Den 51-årige mand er efterfølgende blevet kørt til psykiatrisk afdeling i Vejle.

https://avisen.nu/politi-med-skudsikre-veste-og-maskingevaer-til-stede-i-fredericia/
Del artiklen

Læs også

Flyet måtte nødlande i Billund med syg nordmand – nu leder politiet efter hans familieÅbenheden er populær, indtil den rammer én selvTolv nye tømrere fik svendebrev i Fredericia – seks med udmærkelsePeter Lunds opskrifter vender tilbage – bag et kommende gourmetprojekt ved Lillebælt