Ddig

Nyheder, analyser og perspektiver.

← ddig.dk

Mand varetægtsfængslet efter fund af 4,7 kg narkotika

Mand varetægtsfængslet efter fund af 4,7 kg narkotika

En 38-årig mand fra Kolding blev tirsdag formiddag fremstillet i grundlovsforhør i Retten i Kolding og varetægtsfængslet i foreløbig fire uger.

Det oplyser Sydøstjyllands Politi på det sociale medie X her til eftermiddag.

Manden er sigtet for besiddelse af 4,7 kilo hård narkotika og et skydevåben. Han blev anholdt mandag som resultat af en længerevarende efterforskning. Sigtede valgte ikke at kære rettens afgørelse, oplyser Sydøstjyllands Politi i opslaget:

- En 38-årig mand fra Kolding, som i går blev anholdt for besiddelse af 4,7 kg hård narkotika og et skydevåben, er i dag blevet varetægtsfængslet i fire uger. Anholdelsen er resultatet af en længerevarende efterforskning. Sigtede kærede ikke afgørelsen.

Grundlovsforhøret fandt sted klokken 09.00 i grundlovsretssalen i Kolding.

Del artiklen

Læs også

Flyet måtte nødlande i Billund med syg nordmand – nu leder politiet efter hans familieStuderende skal både blive hurtigere færdige og arbejde ved siden afÅbenheden er populær, indtil den rammer én selvTolv nye tømrere fik svendebrev i Fredericia – seks med udmærkelse