Ddig

Nyheder, analyser og perspektiver.

← ddig.dk

Mand anholdt efter knivstikkeri

Mand anholdt efter knivstikkeri

Kvinden er uden for livsfare. Anholdelsen foregik uden dramatik. Anklagemyndigheden skal efterfølgende tage stilling til fremstilling i et grundlovsforhør.

Syd- og Sønderjyllands Politi modtog klokken 11.14 en anmeldelse om knivstikkeri, hvor en 52 årig kvinde fra lokalområdet var stukket ved Jobcenteret, Kallemosen i Aabenraa. Den 52 årige kvinde er ved bevidsthed og uden for livsfare.

Politiet iværksatte straks en massiv politiindsats og kl. 12.03 blev gerningsmanden til knivstikkeriet anholdt i en bil omkring Løgumkloster. Politiet kan ikke oplyse noget om motivet, men gerningsmanden og den forurettede har en relation til hinanden. Politiet vil være synligt til stede i Aabenraa og Løgumkloster i forbindelse med den fortsatte efterforskning af hændelsen.

Anklagemyndigheden skal efterfølgende tage stilling til fremstilling i et grundlovsforhør.

Del artiklen

Læs også

Flyet måtte nødlande i Billund med syg nordmand – nu leder politiet efter hans familieÅbenheden er populær, indtil den rammer én selvTolv nye tømrere fik svendebrev i Fredericia – seks med udmærkelsePeter Lunds opskrifter vender tilbage – bag et kommende gourmetprojekt ved Lillebælt