Låge 18: Galleri Umage: Kunst, håndværk og jul i øjenhøjde

0
Låge 18: Galleri Umage: Kunst, håndværk og jul i øjenhøjde

December i Middelfart er noget særligt. Byen falder ikke helt til ro i årets sidste måned – tværtimod. Der bliver hilst lidt mere på hinanden, tempoet dæmpes en anelse, og mange søger steder, hvor man kan gå på opdagelse, finde noget unikt og mærke, at julen ikke kun handler om gaver, men også om stemning og nærvær.

I Middelfart AVISENs julekalender besøger vi hver dag en lokal butik eller aktør, der på sin egen måde er med til at forme december i byen. I dag åbner vi låge 18 hos Galleri Umage, hvor Ann Hedahl og Michael Bruun siden 1. maj har skabt et galleri og en livsstilsbutik med dansk kunst og kunsthåndværk i centrum.

Galleri Umage er drevet af Ann og Michael, der også er ægtefæller. Ingen af dem har en klassisk uddannelsesbaggrund i kunsthistorie eller galleridrift, men interessen har været der hele tiden.

Ann fortæller, at hun til daglig arbejder som tekstforfatter, mens deres fælles virksomhed med smykker – blandt andet øreringe – blev indgangen til galleriet. Da muligheden for at åbne i Algade opstod, valgte de at gribe chancen.

Interessen for kunst og design har de delt, siden de mødte hinanden. Sammen har de besøgt gallerier, museer og kunstnere i både ind- og udland, og den erfaring har de taget med sig ind i Galleri Umage.

I dag rummer galleriet værker fra omkring 20 forskellige kunstnere og kunsthåndværkere fra hele landet. Alt er danskproduceret.

Ann siger det selv meget præcist: Danmark er lokalt. Nogle kunstnere er fra nærområdet, andre fra resten af landet, men det hele hører hjemme samme sted.

Butikken åbnede 1. maj, og modtagelsen har ifølge både Ann og Michael været overvældende positiv.

De fortæller, at de dagligt møder kunder, der siger, at Middelfart har manglet netop sådan en butik. Og kundekredsen rækker langt ud over byens grænser. Der kommer gæster fra Kolding, Vejle, Fredericia og Odense, som ikke nødvendigvis kører efter Galleri Umage alene, men efter Middelfart som handelsby.

Michael peger på noget, de ofte hører fra besøgende udefra: en misundelse over byens handelsliv. Hvor mange byer kæmper med tomme lokaler, har Middelfart ifølge dem kun én tom butik. Det, mener de, siger meget om byen – og om det fællesskab, der er mellem butikkerne og handelsstandsforeningen.

December har været en måned, de både har set frem til og haft respekt for. Julen er naturligt en god måned i et galleri, fordi mange leder efter særlige gaver, men det er også den første jul for Galleri Umage.

Indtil videre er det gået rigtig godt. Ann fortæller, at der er mange besøgende hver dag, og at gaveindpakningen er blevet en fast del af hverdagen.

Galleriet er pyntet op til jul, men på en måde, der glider naturligt ind i udstillingen. Meget af det, der pynter, er også noget, man kan købe. Juletræer i kunstneriske fortolkninger, små objekter og værker, der passer ind i sæsonen.

Michael forklarer, at de bevidst har valgt ikke at opdele galleriet efter kunstnere, men i stedet indrette det, som hvis det var et hjem. Kunst, keramik, lamper og julepynt står side om side, så man kan forestille sig, hvordan det vil se ud derhjemme.

Ann supplerer, at målet er at skabe en stemning, hvor man kan sige: Det her kunne være hjemme hos mig. Mange kommer også bare ind for at mærke rummet og atmosfæren – uden nødvendigvis at skulle købe noget med det samme.

Når snakken falder på julegavehits, er det sværere at pege på én enkelt ting. Udvalget er bredt, og kunderne vælger meget forskelligt. Alligevel er der nogle gengangere.

Ann nævner kopperne fra Kajs og Fidler. De er håndlavede og findes i et hav af forskellige glasurer, og netop dét gør dem populære.

Ingen kop er ens, og mange kunder køber kopper fra forskellige kunstnere for at samle deres egen personlige samling. Kopperne er både brugskunst og kunsthåndværk – en gave, der bliver brugt hver dag.

Derudover er de kunstneriske juletræer også blandt de ting, mange stopper op ved. Små værker, der kan stå fremme år efter år og blive en del af julens faste inventar.

Galleri Umage er et sted, hvor julen ikke bliver larmende eller overpyntet. Den bliver rolig, sanselig og fuld af detaljer. Her er plads til at gå på opdagelse, til at finde gaver med omtanke – og til bare at være i et rum, hvor kunst og håndværk får lov at fylde.

Det er også dét, der gør Galleri Umage til en naturlig del af Middelfarts december. Et sted, hvor man ikke kun køber en gave, men tager en stemning med sig videre ud i vintermørket.

I morgen åbner en ny låge i Middelfart AVISENs julekalender.
En ny butik.
En ny fortælling.
En ny del af byens jul.

Tak til

Annonce
Annonce
Annonce

Læs også