Ddig

Nyheder, analyser og perspektiver.

← ddig.dk

Kvinde fundet dræbt

Kvinde fundet dræbt

En kvinde er fundet dræbt i et rækkehus i Sabro, nordvest for Aarhus, sent onsdag aften, oplyser vagtchef ved Østjyllands Politi, Dion Emdal, tidligt torsdag morgen.

Politiet modtog anmeldelsen kl. 23.13 onsdag.

- Vi får en anmeldelse fra en adresse i Sabro, hvor vi får at vide, at der ligger en død person i et rækkehus, siger Dion Emdal.

En patrulje ankom til adressen og konstaterede, at en kvinde var blevet dræbt.

- Vi anholdt en mand på stedet, siger vagtchefen.

Han vil ikke oplyse kvindens eller mandens alder, deres relation eller hvordan kvinden blev dræbt.

- Vi er stadig på stedet og undersøger gerningsstedet for at finde ud af, hvad der er sket, siger Dion Emdal.

Han tilføjer, at kvindens pårørende endnu ikke er blevet underrettet.

Den anholdte mand er sigtet for drab og forventes ifølge vagtchefen at blive fremstillet i grundlovsforhør torsdag.

Del artiklen

Læs også

Flyet måtte nødlande i Billund med syg nordmand – nu leder politiet efter hans familieÅbenheden er populær, indtil den rammer én selvTolv nye tømrere fik svendebrev i Fredericia – seks med udmærkelsePeter Lunds opskrifter vender tilbage – bag et kommende gourmetprojekt ved Lillebælt