Ddig

Nyheder, analyser og perspektiver.

← ddig.dk

Jeppe Bruus udsat for hærværk på valgplakater

Jeppe Bruus udsat for hærværk på valgplakater

Antisemitiske symboler er tegnet på plakater i Middelfart. Sagen er politianmeldt.

Valgplakater i Middelfart er blevet udsat for hærværk med antisemitiske symboler. Det skriver folketingskandidat Jeppe Bruus, der er opstillet i Middelfart-kredsen, på Facebook.

På en række plakater – både hans egne og andres – er der tegnet stjerner og skrevet ordet "Zion". Bruus er ikke i tvivl om, hvad han mener om det.

»Det er noget forbandet svineri. Det er både ulovligt og stærkt forargeligt. Både over for os, som politikere. Men også over for danske jøder. Det skal vi ikke finde os i,« skriver han.

Sagen er politianmeldt, og Bruus oplyser, at Fyns Politi har en god indikation på, hvem der står bag.

https://www.facebook.com/jeppe.bruus/posts/pfbid0eWKiJWCA6L1sBPg8bzwchqZ27moivScoLUrkboBVQShiAeztBYaXVQ81iqcsbRmQl
Del artiklen

Læs også

USA får nye baser i Grønland og fri militær adgang – aftale underskrevet i New YorkModeraterne vil afskaffe AulaVermund går i krig mod ATP efter bonusordning til 884 millionerÅbenheden er populær, indtil den rammer én selv