Ddig

Nyheder, analyser og perspektiver.

← ddig.dk

Indbrud i villa

Indbrud i villa

Klokken 02.09 natten til søndag modtog Sydøstjyllands Politi en anmeldelse om et indbrud i en villa på Hornemansvej i Vejle.

Ifølge vagtchef John Skjødt blev politiet alarmeret af Den Jyske Kontrolcentral, der havde modtaget en indbrudsalarm fra stedet. Gerningstidsrummet vurderes til at være omkring klokken 01.01, hvor uvedkommende har brudt ind i huset.

Vagtchefen fortæller, at gerningsmændene har rodet igennem huset, men politiet er endnu i gang med at danne sig et overblik over, hvad der præcist er stjålet.

Sydøstjyllands Politi opfordrer borgere, der måtte have set eller hørt noget mistænkeligt i området omkring det pågældende tidspunkt, til at kontakte dem med oplysninger.

Del artiklen

Læs også

Flyet måtte nødlande i Billund med syg nordmand – nu leder politiet efter hans familieÅbenheden er populær, indtil den rammer én selvTolv nye tømrere fik svendebrev i Fredericia – seks med udmærkelsePeter Lunds opskrifter vender tilbage – bag et kommende gourmetprojekt ved Lillebælt