-2.1 C
Copenhagen
søndag 15. februar 2026
[the_ad_group id="39341"]

Fredericia-musicalstjerne vinder Dansk Melodi Grand Prix

0
Fredericia-musicalstjerne vinder Dansk Melodi Grand Prix
[the_ad_group id="25689"]

Søren Torpegaard Lund skal repræsentere Danmark ved Eurovision 2026 i Wien.

Den 27-årige musicalskuespiller vandt lørdag aften Dansk Melodi Grand Prix i Arena Nord i Frederikshavn med nummeret »Før vi går hjem« og skal dermed bære Dannebrog videre til det internationale melodigrandprix i Østrigs hovedstad i maj.

Sejren kom efter en intens finale, hvor publikum og juryer pegede på det danske bidrag som årets vinder.

Fra musicalscene til Eurovision

Søren Torpegaard Lund er ikke et ukendt navn for publikum i Fredericia. Han har gennem flere år markeret sig stærkt i musicalmiljøet og har blandt andet haft roller på Fredericia Musicalteater.

Hans baggrund som scenekunstner har tydeligt præget hans udtryk i Melodi Grand Prix – med sikker vokal, dramatisk nærvær og en tydelig fortælling i sangen.

[the_ad_group id="25690"]

Med »Før vi går hjem« leverede han et nummer, der kombinerer dansk tekst med en stor, emotionel opbygning – og som allerede lørdag aften blev mødt med stående bifald.

En stemme med erfaring

Selv har Søren Torpegaard Lund tidligere fortalt om sit forhold til scenen og til Fredericia som by. Han er uddannet musicalperformer og har opbygget sin karriere gennem både ensemblearbejde og større hovedroller.

Grand Prix-sejren markerer et nyt kapitel – denne gang på en international scene med millioner af tv-seere.

I maj gælder det Eurovision i Wien, hvor Danmark skal forsøge at kvalificere sig til finalen og måske hente et af de bedste resultater i nyere tid.

Genlæs vores tidligere interview med Søren Torpegaard Lund her:

[the_ad_group id="25691"]