Ddig

Nyheder, analyser og perspektiver.

← ddig.dk

Forsøg på indbrud på Vejrøvænget

Forsøg på indbrud på Vejrøvænget

Ifølge Fyns Politis seneste døgnrapport blev der mandag registreret et forsøg på indbrud i en bolig på Vejrøvænget i Middelfart.

Her havde gerningspersonen forsøgt at bryde vinduer op, men uden held, hvilket betyder, at der ikke blev skaffet adgang til ejendommen, og ingen genstande blev stjålet.

Mandagens rapport fra Fyns Politi nævnte ikke andre hændelser i Middelfart, men tidligere på ugen skrev vi om et andet indbrud i byen. Natten til søndag blev der nemlig begået et indbrud i en bolig på Christiansøvænget, tæt på Vejrøvænget. Her lykkedes det dog gerningspersonen at bryde et vindue op og få adgang til huset. Politiet er stadig i gang med at klarlægge, hvilke værdigenstande der muligvis er stjålet i dette tilfælde.

Begge sager efterforskes af Fyns Politi, som endnu ikke har flere oplysninger om gerningspersonerne.

Del artiklen

Læs også

Flyet måtte nødlande i Billund med syg nordmand – nu leder politiet efter hans familieStuderende skal både blive hurtigere færdige og arbejde ved siden afÅbenheden er populær, indtil den rammer én selvTolv nye tømrere fik svendebrev i Fredericia – seks med udmærkelse