Ddig

Nyheder, analyser og perspektiver.

← ddig.dk

Færdselsuheld på Fynske Motorvej: Motorvejen spærret

Færdselsuheld på Fynske Motorvej: Motorvejen spærret

Fyns Politi har via det sociale medie X meddelt, at de er på vej til et færdselsuheld på Fynske Motorvej ved sammenfletningen ud for Info-teria Lillebælt Syd.

Ifølge de første meldinger er flere køretøjer involveret i uheldet, men der er ingen rapporterede personskader. Motorvejen er dog spærret i østgående retning.

Det er endnu uklart, hvad der har forårsaget uheldet, og hvor mange køretøjer der er involveret. Politiet er på vej til stedet for at vurdere situationen og iværksætte de nødvendige foranstaltninger.

Færdselsuheldet skaber formentlig trafikale udfordringer, og bilister opfordres til at finde alternative ruter, indtil motorvejen igen er farbar.

Del artiklen

Læs også

Flyet måtte nødlande i Billund med syg nordmand – nu leder politiet efter hans familieÅbenheden er populær, indtil den rammer én selvTolv nye tømrere fik svendebrev i Fredericia – seks med udmærkelsePeter Lunds opskrifter vender tilbage – bag et kommende gourmetprojekt ved Lillebælt