Ddig

Nyheder, analyser og perspektiver.

← ddig.dk

Færdselsuheld i trafikeret kryds

Færdselsuheld i trafikeret kryds

Omkring klokken 11:50 skete der et færdselsuheld på Strandvejen i Fredericia, i det trafikerede kryds ved Røde Banke. To biler er involveret i ulykken.

Den ene bil ser ud til at have ramt med fronten ind i siden på den anden bil, som har synlige skader på sin side.

Politiet er på stedet og er i gang med at afhøre involverede parter og vidner for at klarlægge hændelsesforløbet.

Ulykken forstyrrer i øjeblikket trafikken på Strandvejen, og bilister bør derfor finde alternative ruter, indtil oprydningsarbejdet er afsluttet.

Vagtchefen hos Sydøstjyllands Politi oplyser, at politiet fik anmeldelsen klokken 11:50, og at den ene part er blevet hentet af en ambulance for at blive kørt til tjek på skadestuen.

Del artiklen

Læs også

Flyet måtte nødlande i Billund med syg nordmand – nu leder politiet efter hans familieÅbenheden er populær, indtil den rammer én selvTolv nye tømrere fik svendebrev i Fredericia – seks med udmærkelsePeter Lunds opskrifter vender tilbage – bag et kommende gourmetprojekt ved Lillebælt