Byrådet siger ja til ekstra millioner: Marina City i Kolding bliver dyrere end ventet

Marina City set fra luften. Visualisering: Schønherr / Kolding Kommune.

0

POLITIK. Kolding Kommune fastholder planerne om at udvikle en ny bydel ved sydsiden af Kolding Fjord, selvom projektet nu viser sig at blive dyrere end først antaget. Byrådet har netop givet grønt lys til en ekstra bevilling på 141 mio. kr. til Marina City, der blandt andet skal rumme en marina med plads til 1.000 både samt boliger og et omfattende havnemiljø.

Det viser en ny status på projektet, som byrådet blev præsenteret for mandag den 25. marts.

Det opdaterede budget lyder nu på 669 mio. kroner i 2025-priser – det svarer til en stigning på 25 procent i forhold til de oprindelige overslag fra 2018, som var behæftet med stor usikkerhed.

– Vi har fået en overbevisende og seriøs redegørelse, som forklarer, hvorfor projektet bliver dyrere end først anslået. Samtidig er vi blevet præsenteret for et opdateret budget, som hviler på et robust og gennemarbejdet grundlag. På den baggrund har vi sagt ja til den ansøgte ekstrabevilling, så vi kan fortsætte arbejdet med Marina City, som er et af vores flagskibe i udviklingen af Kolding Kommune, siger borgmester Knud Erik Langhoff i en pressemeddelse fra Kolding Kommune.

Materialepriser og miljøhensyn presser budgettet

Ifølge redegørelsen skyldes prisstigningerne især to forhold: Ekstraordinært høje priser på byggematerialer og anlægsarbejde efter covid-19-pandemien og krigen i Ukraine, samt en ny miljøvenlig løsning, hvor opgravet fjordbundsmateriale genanvendes frem for at blive dumpet i Lillebælt.

Den miljøvenlige metode er alene 50 mio. kroner dyrere, men til gengæld mindskes presset på havmiljøet, oplyser kommunen. De 50 mio. kr. dækkes af lejeindtægter fra lystbådehavnen, mens resten af merudgifterne finansieres gennem salg af byggeretter.

– Vi er opmærksomme på, at den endelige pris formentlig bliver højere end de 669 mio. kr., som det opdaterede budget lyder på i 2025-priser. Når de enkelte entrepriser sættes i gang i løbet af de kommende år, vil der ske en indeksregulering – dvs. priserne skal justeres op eller ned, så de følger ændringerne i den pågældende branche og i samfundsøkonomien. Den praksis er helt normal og anvendes ved alle større anlægsprojekter. Det afgørende er, at vi nu har et gennemarbejdet og robust budget, som vi har tillid til, understreger Knud Erik Langhoff.

Byggeriet starter snart

Med den ekstra bevilling på plads går arbejdet med Marina City nu videre for fuld kraft. Allerede fra maj i år begynder arbejdet med en ny adgangsvej og havnepromenade på Marina Syd.

Efter planen vil perioden fra 2025-2026 gå med miljøgodkendelser, mens selve havnebyggeriet er planlagt til årene 2027-2028. Havnen og et nyt vandsportscenter ventes at åbne i foråret 2029. Boligbyggeriet og anlæggelse af parkering, veje og grønne områder følger parallelt med byggeriet.

Kommunen forventer, at hele Marina City står færdigt omkring 2030.

EFTERLAD ET SVAR

Indtast venligst din kommentar!
Indtast venligst dit navn her