Ddig

Nyheder, analyser og perspektiver.

← ddig.dk

Brand i industribygning

Brand i industribygning

Brandvæsenet og politiet blev i dag kaldt ud til en brand i en industribygning på Sadelagervej i Vejle. Alarmen blev modtaget klokken 15.52, og nødtjenesterne rykkede hurtigt ud til stedet.

Selvom brandårsagen endnu ikke er fastlagt, mener myndighederne, at den muligvis kan være forårsaget af natur-årsager. Efterforskere arbejder stadig på at afdække de præcise omstændigheder omkring brandens opståen.

Brandvæsenet formåede hurtigt at få branden under kontrol, og skaderne begrænsede sig til bygningens ydre.

Del artiklen

Læs også

Flyet måtte nødlande i Billund med syg nordmand – nu leder politiet efter hans familieÅbenheden er populær, indtil den rammer én selvTolv nye tømrere fik svendebrev i Fredericia – seks med udmærkelsePeter Lunds opskrifter vender tilbage – bag et kommende gourmetprojekt ved Lillebælt