Ddig

Nyheder, analyser og perspektiver.

← ddig.dk

Brand i garage: Ild opstod i børneautostol

Brand i garage: Ild opstod i børneautostol

Sydøstjyllands Politi havde mandag to sager fra Kolding på døgnrapporten. Fra Fredericia var der intet at berette. Politiet modtog søndag klokken 14.43 en anmeldelse om brand i en garage på Mazantigade i Kolding.

Branden var opstået i en børneautostol, der stod i garagen. Der er ingen voldsomme skader, og der er ingen mistænkte. Politiet efterforsker, hvad der har antændt stolen og hvordan.

Indbrud i villa i Seest

Der blev i weekenden begået indbrud i en villa på Langagervej i Seest. Indbruddet fandt sted mellem lørdag klokken 16 og søndag klokken 15. Et vindue til et soveværelse var opbrudt, og huset var gennemrodet. Der blev stjålet en mindre mængde kontanter.

Det oplyser Arno Rindal Petersen fra Sydøstjyllands Politi mandag morgen.

Del artiklen

Læs også

Flyet måtte nødlande i Billund med syg nordmand – nu leder politiet efter hans familieÅbenheden er populær, indtil den rammer én selvTolv nye tømrere fik svendebrev i Fredericia – seks med udmærkelsePeter Lunds opskrifter vender tilbage – bag et kommende gourmetprojekt ved Lillebælt