Ddig

Nyheder, analyser og perspektiver.

← ddig.dk

16-årig sigtet for at kaste flaske efter DSB-ansatte

16-årig sigtet for at kaste flaske efter DSB-ansatte

En 16-årig dreng fra Aabenraa er blevet sigtet for en hændelse, der fandt sted onsdag den 9. oktober på Jernbanevej i Nørre Aaby.

Ifølge Fyns Politi kastede den unge mand en tom 0,25 liters vandflaske efter to uniformerede DSB-ansatte, som stod sammen i en togkupé. Flasken ramte dog ingen af dem.

Politiet blev tilkaldt til stedet, hvor de sigtede drengen for hændelsen. Der er endnu ikke rapporteret om yderligere episoder i forbindelse med situationen, men den 16-årige risikerer nu en retssag for sin handling.

De to DSB-ansatte slap uden fysiske skader, og politiet undersøger nu, om hændelsen var en impulsiv handling eller havde et andet motiv.

Del artiklen

Læs også

Flyet måtte nødlande i Billund med syg nordmand – nu leder politiet efter hans familieÅbenheden er populær, indtil den rammer én selvTolv nye tømrere fik svendebrev i Fredericia – seks med udmærkelsePeter Lunds opskrifter vender tilbage – bag et kommende gourmetprojekt ved Lillebælt