Responstider afslører behov for nærpolitistationer i Sydjylland

0
17
Foto: Thomas Max - avisen.nu

En ny opgørelse over den tid, der går, fra borgerne ringer og til politiet kommer, viser, at der er store forskelle i Syd- og Sønderjylland.

Således er det borgerne i Tønder, Varde og Billund, som venter allerlængst på politiet, når de har brug for dem. I Tønder går der mere end 13 minutter inden politiet er på pletten, mens det tal er lige over seks minutter i Esbjerg.

– Der er ingen tvivl om, at vi kan se en land og by-profil her, og ikke overraskende er det, at det især er i landdistrikterne, at politiet er udfordret på at komme hurtigt. Og her har man naturligvis også et krav på hurtig hjælp, siger SF’s retsordfører Karina Lorentzen.  

– Det er selvfølgelig ikke nærpolitistationerne, der rykker ud, når der ringes i alvorlige sager. Det er beredskabet. Men jeg synes alligevel godt, at vi kan sige, at det var vigtigt, at de kom med politiforliget. Fx skal stationen i Toftlund åbne i 2022 og i Grindsted i 2021, og der er præcis der, at politiet tager lang tid om at komme. Jeg håber, de kan tage nogle af de lokale sager i opløbet, og skabe mere tryghed, siger hun. 

Fredericia, Kolding og Varde er de steder, der oplever markant længere ventetid, når de har brug for politiets hjælp.

Udvikling i responstid og udrykninger fra 1. halvår 2019 til 1. halvår 2021

KommuneResponstid (min.)Udvikling i antal udrykningerUdvikling i responstid pct.
Aabenraa11,47-21,1-7,9
Billund12,0622,2-29, 9
Esbjerg6,59-4,4-1.4
Fredericia6,2339,515,5
Haderslev10,19-17,4-2,7
Kolding9,02-19,513,4
Sønderborg8,03-23,3-15,1
Tønder13,4744,4-0,8
Varde12,18-33,311,0
Vejen11,50-20,09,7
Vejle8,13-2,26,3

Kilde: https://www.ft.dk/samling/20201/almdel/REU/bilag/469/2454702.pdf

Skriv en kommentar