Fredag klokken 11.55 blev en fredericiansk mand, der bor på Kolding Landevej, udsat for hjemmerøveri. Manden havde en Hyundai Matrix til salg, som en anden mand var mødt op for at se på. Men manden begår i stedet for hjemmerøveri.

– På et tidspunkt uden denne bilhandel opdager bilsælgeren, at manden har taget nogle penge, der lå i hans hus. Bilsælgeren forsøger at stoppe manden, men bliver skubbet og slået. Manden når at stikke af med både penge og den bil, der var sat til salg. Bilen bliver efterfølgende fundet efterladt i Dronningens Kvarter, oplyser vagthavende Ole Eckhold fra lokalpolitiet i Fredericia til Fredericia Avisen.

Gerningsmanden beskrives som: Ca. 40 år, anden etnisk herkomst end dansk, lys i huden, ca. 175 cm høj, tyk af bygning. Han var iført en blå trøje samt bermuda short med hvidt/blåt/sort mønster. Røveren bar en blå eller sort cap.

Har du oplysninger til sagen, kan du kontakte politiet på tlf. 1-1-4.

(Foto: politi.dk)